25 kwietnia 2023

Piast, Kazimierz „Wielki”
(dzisiaj mija równo 790 lat od dnia koronacji!)

W całej tysiącletniej historii Polski
tylko jeden król otrzymał przydomek „Wielki”.
Był nim Kazimierz z rodu Piastów (lub Kazimierz Piast, jak byłoby to dzisiaj zapisane w jego dowodzie osobistym), najmłodszy syn Władysława I Łokietka i Jadwigi Bolesławówny, a zarazem ostatni monarcha z dynastii Piastów na tronie polskim.
Król Kazimierz I (jak sam siebie nazywał), czyli Kazimierz III (jak jest współcześnie nazywany z uwagi na istnienie dwóch wcześniejszych królów Polski o tym imieniu) urodził się 30 kwietnia 1310 w Kowalu pod Włocławkiem.
Mając 15 lat w 1325 roku został ożeniony z Aldoną, córką wielkiego księcia litewskiego Giedymina, która przed ślubem została ochrzczona i przyjęła imię Anna (później żenił się jeszcze trzykrotnie). Po śmierci ojca, tuż przed swymi 23 urodzinami, Kazimierz Piast został koronowany królem Polski 25 kwietnia 1333 r.
W chwili objęcia przez niego władzy Polska zajmowała mało znaczącą, drugorzędną pozycję międzynarodową. Za jego panowania nastąpił ogromny rozkwit Polski: terytorium państwa wzrosło prawie trzykrotnie, a kraj stał się na tyle silny i wpływowy, aby zmusić wszystkich sąsiadów do respektowania interesów Polski...
Cały artykuł » czytaj więcej »
Nie pozwól aby przepadły stare fotografie, filmy czy pamiętniki! Podziel się nimi ze wszystkimi Polakami i przekaż do zasobów Archiwum Narodowego IPN!